Dodawanie komentarza

Do tematu: Tunel (obecnie ścieżka rowera)

Komentarze do artykułu:

POKAŻ WSZYSTKIE WĄTKI

Tunel (obecnie ścieżka rowera)

~Entangled

2007-10-18 17:20:38

Jak sięgam pamięcią do lat 70 -tych, a wychowywałem się na Woli, to zatarte przez budowniczych modernizujących tunel( już za czasów istnienia IPN) dowody na istnienie takich komór widziałem na własne oczy. W moich czasach młodości tunel był tylko przejezdny w ¼ części, ale akurat zawierał tą cześć, w której widać było olbrzymie kwadratowe otwory zrobione w litej betonowej ścianie do ¾ wysokości zamurowane pustakami, usytuowane po samym środku tunelu po prawej stronie jadąc z ochoty na wole. Jak się jechało samochodem osobowym to nic nie było widać przez niezamurowany do końca otwór. Ale jadąc autobusem widać było 4 w 2 rzędach (obok siebie jeden pod drugim) olbrzymie 8 łopatowe elektryczne wentylatory. Wejście do tunelu, w których one występowały był zagruzowany, tak jakby ktoś chciał ukryć prawdę.Wystarczy pzeczytac ekspertyze wentylatorów - 4 wentylatory, dwubiegunowe o mocy silników lotniczych, zainstalowane w tunelu podczas okupacji Warszawy--->pewnie Niemieccy okupanci dbali zdrowie uzytkowników tunelu.TO TRZEBA ZOBACZYĆ, SĄ PLAKATY...

ODPOWIEDZ

Ja jak byłam mała dziewczynką

~Ewa Lat 33

2008-09-07 14:58:09

zawsze zastanawiałam się co to takiego jest. Czy to nie ma nic wspólnego z jakimiś innmi budynkami czy czymś gorszym. Były też takie pół okrągłe zamurowane jakby drzwi ale nie wiedziałam co to takiego i to pośrodku ścian tunelu:???? Dodatkowo w Lasku na Kole są takie jakby upiłowane wyloty jakby ktoś u podstawy upiłował komin, i to w kilku miejscach po równej lini. Są też fragmenty murow porośnięte mchem i krzakami. Dodatkowo w jednej części Lasu są małe nienaturalnie ukształtowane kopczyki, bardzo dużo ich jest, a tam gdzie jest kamień i Krzyż jest tzw. wanna betonowa ze schodami prowadzącymi w dół i do okoła tego ruiny jakiś budowli. Warto by było aby Maria Trzcińska wraz z historykami wezwała jakiś archeologów którzyby naprawdę sprawdzili ten Lasek, a po za tym przykre jest to że po cichaczu Pani Gronkiewicz z ekipą buduje tamtędy jakąś trasę o której nic szerzej nie jest wiadomo i wyrąbuje sie tam drzewa i niszczy to co jest krwią ludzką naznaczone. Wstyd Pani Gronkiewicz. Wstydzę się też za panią że nie pozwoliła pani na budowę pomnika KL Warschau. Jest Pani niegodna aby nazywac ją Polką, a po za tym niech się pani opamięta, i zobaczy w końcu na oczy.

ODPOWIEDZ

Lasek na Kole

~Mieszkaniec Koła

2008-09-17 18:32:03

Z Laskiem na Kole - to jest lipa nie z tej ziemi. W miejscu w którym umieszczono kamień upamiętniający rzekomy obóz w rzeczywistości było gospodarstwo rolne działające przez cały okres okupacji aż do wybuchu Powstania Warszawskiego, opisane jest to w zeznaniu Mariana Garbusińskiego na stronach Muzeum Powstania Warszawskiego. Inne zeznanie na tych samych stronach (Józef Głuchowski) podaje, że w Lasku na Kole w czasie okupacji harcerze odbywali konspiracyjne ćwiczenia.
   Rzekoma komora gazowa - też nieprawda, znalazł się emerytowany inżynier który projektował instalację wentylacyjną w tym tunelu i Maria Trzcińska próbowała zmusić go do zmiany zeznań.

ODPOWIEDZ

lasek na Kole

~jacek z Koła

2008-11-22 11:12:01

Do p, Ewyl.33 Gdzie pani widziała te wyloty kominów. Trrzeba mieć bardzo bujn,,a wyobrażnię aby sobie coś takiego wyobrazić. A te niby pagórki proszę szanownej pani to sa pozostałości po dawnych wydmach piaskowych jakie były przed posadzeniem lasku, co miało miejsce dopiero w 1915 r. po wejściu do W-wy wojsk niemieckich.Wiem to od mojego dziadka, który został wcielony do carskiej armii i przebywał w obecnym Forcie Bema. Po tych piachach ktore zaczynały się już praktycznie od obecnej ul Brożka aż do fortu przychodziła do męża moja Babcia.Lasek aż do lat 60 ub. wieku był z rzadka porośnięty karłowatą sosną , akacją i czarnym bzem.Widać było na przestrzał bardzo daleko.podłoże stanowił żółty piasek.Lasek zaczynał się od pierwszego duktu równoległego do ul Dobrogniewa. czyli ok 100 mb od basenu i fundamentów baraczku w którym od przedwojny aż do powstania mieściły się półkolonie dla dzieci Koła.Budynki mieszkalne którestoją do dziś wzdłuż ul Bolecha i Dobrogniewa były zamieszkane do 15 08. 1944 r.Mieszkają w nich l w większej części rodziny właścicieli sprzed wojny.Jeszcze dla pana który pisze o gospodarstwie rolnym. W budynku stojącym do dziś przy ul Dobrogniewa 2/4 za cara Mikołaja był to czworak folwarku carskiego oficera.Po 1920 r. założono tam sierociniec dla dziewcząt sierot po żołnierzach wojny 1920r. Przez mieszkańców Koła zwany Folwarkiem Piłsudskiego. Zyje pani i mieszka na Kole która w tym folwarku pracowała w czasie okupacji a mieszkała na Drwewnianym Kole.Hodowano tam trzodę , krowy, drób. Uprawiano warzywa w inspektach. Resztę zajmował park widoczny dla spostrzegawczych do dziś- stare drzewa i brukowana alejka wjazdowa od strony parku.

ODPOWIEDZ

lasek na Kole

~jacek z Koła

2008-11-22 11:30:52

W tym sierocińcu przebywało ok 30 dziewcząt wraz z opiekunkami. Był tam jeszcze jeden budynek mieszkalny ale drewniany , spalony po 15 o8 1944 r. Podopieczne wraz z opiekunkami wyjechały z Warszawy przed wybuchem Powstania, ostrzezone prawdopodobnie przez Dowództwo AK z Koła. Po wejściu do Warszawy Rosjan założono tam hodowlę krów i koni dla armii. Całe stado tych zwierząt wypasano na terenie obecnych zakladów naprawczych MZK.Poodejściu Rosjan do budynku wprowadzili się b, mieszkańcy Drewnianego Koła.Szkoda że tak pięknie położony budynek nie jest wykorzystany na cele publiczne Mieszkający tam lokatorzy zrobili slams otoczony komórkami, gołębnikami i stosami wyrzucanych do lasu śmieci. Co na to władze Dzielnicy?

ODPOWIEDZ

wyloty kominów

~jacek z Koła

2008-11-24 20:34:58

czy mówi pani o części lasku za torami kolejowymi. gzie prawie na całej długości od trasy aż do parku sa wejścia do kanałow. To są przedwojenne kanały , tylko że przy okazji wyrębu pokradziono żeliwne pokrywy. Wodociągi nawet nie wiedziały że tam była zrobiona kanalizacja.Dopiero po naszej interwencji nakryto te kanały betonowymi pokrywami.Lasek przed wojną był przeznaczony do zabudowy willowej Teren ten należał do Zoliborza. Proszę zobaczyć przedwojenne plany W=wy. Lasek był pocięty ulicami, które miały już nawet nazwy. Ma pani wyjątkowo bujną wyobrażnię ale niestety mało rozumu. Przepraszam za te słowa, ale ciekaw jestem co jeszcze ludzie wymyślą na temat naszego Lasku, który w mrocznych czasach okupacji służył mieszkańcom Koła jako miejsce wypoczynku oraz jako żródło opału , którego tak brakowało mieszkańcom W-wy.

ODPOWIEDZ

Osiedle w Lasku na Kole?!!?

~lonewolf

2009-01-25 17:52:03

Muszę się wtrącić bo to co tu przeczytałem dopiero zasługuje na mało rozumną bujną wyobraźnię naznaczoną mocną psychozą lekową. Jakie ulice??? jaka przedwojenna kanalizacja??? Czego lasu??? Wodociągi o których miasto nie miało by pojęcia??? Plany miasta o ile takie istnieją były zapewne spreparowane albo wyssane z palca. Współczuję albo zazdroszczę posiadanej wiedzy. Tak czy inaczej volksdojcze są wśród nas a wehrwolf nie śpi.

ODPOWIEDZ

Osiedle w Lasku na Kole

~Mieszkaniec Koła

2009-04-20 21:04:28

Lonewolf kwestionuje istnienie ulic w Lasku na Kole. Widoczne są one na mapie:
   
   http://www.trasbus.com/planywarszawy/1938-2/5971.jpg
   
   Zamiast krzyczeć o wehrwolfie i psychozie, wystarczyłoby przeszukać Google.

ODPOWIEDZ

W Lasku na Kole nie było ulic

~Marek

2009-04-23 13:35:36

Nie było żadnych ulic w Lasku na Kole. Omawiany plan przedstawia ulice PLANOWANE. Podobnie jak przewidywano Aleję Piłsudskiego i wiele innych ulic. Planowano wtedy rozwój miasta, wytyczano ulice i kwartały do zabudowy, czego dzisiaj nikt nie robi i nikt o to nie dba. Proszę dobrze ten plan przestudiować.

ODPOWIEDZ



Wydawca portalu HOTNEWS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści  zamieszczane przez użytkowników tejże strony. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.



Nieprzerwanie od 2004 roku!

PARTNERZY:
Stanisław Michalkiewicz
Nasze kanały RSS:
główny
O NAS:
REKLAMA:
zobacz ofertę