Dodawanie komentarza

Do tematu: Swiadkowie

Komentarze do artykułu:

POKAŻ WSZYSTKIE WĄTKI

Swiadkowie

~gazownik

2008-11-21 01:24:29

Szkoda że szanowna p. Trzcińska badając zbrodnie hitlerowskie nie powołała na świadków nieżyjących już proboszczów tj. od św. Stanisława z ul. Bema ks. prałata Jana Podbielskiego i ks. prałata Jana Sitnika od .. św. Józefa z ul. Deotymy. Oni pracowali w tych parafiach od przedwojny aż po lata 70. Znali swoje parafie i ich mieszkańców. Uświadomili by autorkę o nieprawdzie jaką zawarła w swej książce.Miejsca każni o których pisze autorka oddalone są od obu kościołów o zaledwie kilkaset metrów. Wielu parafian jeszcze żyje, wielu złożyło zeznania w IPN. Wiemy że istniał obóz na terenie tzw. Gęsiówki Bardzo możliwe że i na terenie Fortu Bema Tego nikt nie neguje.Książka pani T. spowodowała niepotrzebne emocje i spory między starymi warszawiakami a ludzmi napływowymi po wojnie.Oni to są zacietrzewionymi zwolennikami pomnika na skwerze Pawełka na którym w czasie okupacji niemieckiej rosły kartofle mieszkańców Gazowni warszawskiej. Tam się urodziłem już po powstaniu ale tam przed wojną urodzili się moi rodzice, wójkowie i ciotki.Dziadkowie mieszkali od 1912 r. aż do 1955 z przerwą po wysiedleniu we wrześniu 1944 r do stycznia1945. W 1955 r. wraz z sąsiadami zostaliśmy przesiedleni na Koło.

ODPOWIEDZ

Byl Pan gazownikiem?

~Wojciech Kozlowski

2008-11-28 20:51:06

To by wyjasnialo brednie jakie wypisuje. Do ksiedza, zeczywiscie zglaszali sie pewni folksdoicze i to w swoim interesie... Przede wszystkim to byla niemiecka strefa zbrojeniowa ze wszystkimi tego konsekwencjami. W domkach na ksiecia Janusza mieszkala wlasnie obsluga obozu a sam oboz byl nieco dalej a baraki byly podobne lecz dwa razy wieksze.

ODPOWIEDZ

pan Kozłowski

~gazownik

2008-11-30 11:22:40

Chyba urodził się pan w jakiejś Pierdziwólce skoro wypisuje Pan takie brednie. Gdyby znał pan Ks. Podbielskiego to nie pisał byś człowieku takich bzdur.Przy wylocie tunelu od strony Woli , po obu stronach stoją budynki mieszkalne kolejowe. Przez całą okupację mieszkały tam rodziny kolejarskie i mieszkają do dziś. Według ciebie to też folksdojcze? Jak możesz obrażać ludzi. Na terenie Gazowni była komórka AK. Jej dowódcą był Zieliński póżniejszy dyrektor elektrociepłowni w Koziennicach.

ODPOWIEDZ

obóz

~jacek z Koła

2008-11-30 11:47:42

O jakich domkach piszesz człowieku? Od Obozowej aż do parkanu fortu . na terenie dzisiejszego parku stały 55 baraki drewniane pobudowane w latach 30 przez magistrat W-wy. W każdym baraku było 12 mieszkań. Każde mieszkanie miało 25 m2. Sładało się z 1 izby z alkową sypialną. Pod podłogą była piwnica. Woda i ubikacje były na zewnątrz. Do ogrzewania i gotowania była kuchnia okładana płytkami blaszanymi w celu zwiększenia wydajnosci grzejnej.Na terenie osiedla były sklepy- spożywczy, mięsny i mydlarnia. Przed wybudowaniem kościoła była też w jednym z mieszkań kaplica. Pani , kóra zajmowała sie jej sprzątaniem mieszka do dziś na ul Bolecha.W czasie okupacji niemcy zajęli szkołę na Ożarowskiej. Na Drewnianym Kole czyli w barakach otwarto dla dzieci kila klas początkowych. Kierownikiem był pan Kupski właściciel domku przy ul Dalibora. Inne dzieci uczyły się w budynku przy Bolecha 54/56 oraz na plebanii u ks. Sitnika.Baraki spalili Ukraińcy 15 08 1944 r. po wysiedleniu mieszkańców. Pozostały po nich kominy i fundamenty z czerwonej cegły, które Rosjanie wzięli za pozostałości obozu,stąd pomyłka p. Trzcińskiej. Dziwne, że mimo świadectw mieszkańców Koła nie chce się z tego wycofać, a durni przybysze spoza Warszawy święcie wierzą w te bzdury. Na terenie Fortu Bema były ku temu warunki aby przetrzymywać tam więżniów, ale tam można opierać się tylko i wyłącznie na dokumentachponieważ z zewątrz nie było tam dostępu.

ODPOWIEDZ



Wydawca portalu HOTNEWS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści  zamieszczane przez użytkowników tejże strony. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.



Nieprzerwanie od 2004 roku!

PARTNERZY:
Stanisław Michalkiewicz
Nasze kanały RSS:
główny
O NAS:
REKLAMA:
zobacz ofertę