Dodawanie komentarza

Do tematu: miłośnicy fantastyki...

Komentarze do artykułu: Lotnisko w Smoleńsku jest państwowe

POKAŻ WSZYSTKIE WĄTKI

miłośnicy fantastyki...

~.

2011-02-22 15:53:39

„Człowieczeństwo nie jest stanem,
   w którym przychodzimy na świat.
   To godność, którą trzeba zdobyć.”
   Jean Bruller
   Co czyni człowieka człowiekiem? Czym jest człowieczeństwo? Najkrócej można to pojęcie zdefiniować jako zespół cech odróżniających zachowania ludzi od zachowań zwierząt, jako „godność, którą trzeba zdobyć”. Autor cytatu wyraźnie wskazuje, że pochodzeniem człowieczeństwa nie jest samo bycie człowiekiem – w sensie gatunkowym - jest to miano, na które trzeba sobie zasłużyć. Analizując przykłady z literatury postaram się pełniej i dokładniej przybliżyć ten termin. Większość autorów w swych utworach podejmuje temat człowieczeństwa, czasem w sposób alegoryczny, częściej jednak w bardziej dosłowny. Największym źródłem inspiracji jest „Księga Ksiąg”; nie możemy pomijać Biblii w poszukiwaniu znaczenia człowieczeństwa.
   „Stworzył więc Bóg człowieka, na obraz Boży go stworzył” * (Rdz 1, 27). Godność człowieczeństwa można tu odbierać jako podobieństwo do Boga, niegodnym jest nazwania człowiekiem ten, który nie dąży do doskonalenia duchowego – bo czyż Bóg nie jest synonimem doskonałości? Jest to pierwszy przymiot zawarty w Biblii, w Starym Testamencie. Pragnienie dążenia do doskonałości - człowieczeństwa – powinno być cechą ludzi. Czym więc jest upadek pierwszych ludzi? Czyż grzech nie jest zaprzeczeniem człowieczeństwa, dążeniem do zaspokajania jedynie swych potrzeb doczesnych, wręcz – brutalnie rzecz ujmując – biologicznych? Potop, zniszczenie Sodomy i Gomory , czy wreszcie Apokalipsa Św. Jana – to jest skutek grzechu sprzeciwienia się woli Bożej, skutek pominięcia istotnej cechy - dążenia do duchowej doskonałości.
   „Będziesz miłował bliźniego swego jak siebie samego” (Mt 22, 39). Są to słowa Jezusa skierowane do faryzeuszy pytających o największe przykazanie. Miłosierdzie, wybaczanie swoim wrogom, altruizm – jest to niezaprzeczalna cecha człowieczeństwa mająca swoje źródło w przytoczonym cytacie. Nie chodzi tutaj o darzenie miłością swoich bliskich – „Jeśli bowiem miłujecie tych, którzy was miłują, cóż za nagrodę mieć będziecie?” (Mt 5, 46) – prawdziwym dowodem miłosierdzia jest przebaczanie swoim wrogom lub bezinteresowne pomaganie obcym ludziom. Tyle o człowieczeństwie, w wielkim skrócie, mówi Biblia.
   W bardziej alegoryczny sposób człowieczeństwo jest pokazane w książce Anne Rice „Sługa Kości”. Autorka ta znana jest głównie z powieści „Wywiad z wampirem” opisującej – w sposób symboliczny – skutek zaspokojenia doczesnych potrzeb takich jak bogactwo oraz efekt spełnienia marzenia o nieśmiertelności. Nawiasem wspominając wcale nie gwarantuje to szczęścia – wręcz odwrotnie – jest powodem...
   http://www.fantasy.dmkhost.net/artykuly/index.php?nr=1425

ODPOWIEDZ



Wydawca portalu HOTNEWS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści  zamieszczane przez użytkowników tejże strony. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.



Nieprzerwanie od 2004 roku!

PARTNERZY:
Stanisław Michalkiewicz
Nasze kanały RSS:
główny
O NAS:
REKLAMA:
zobacz ofertę