Dodawanie komentarza

Do tematu: Nie chcę się czepiać

Komentarze do artykułu: Cud nad Wisłą

POKAŻ WSZYSTKIE WĄTKI

Nie chcę się czepiać

~Alternatyw

2006-08-14 00:01:31

Ale tekst ma trochę nie ścisłości, taka prawdziwa propaganda sukcesu marszałaka z pominięciem wszystkiego innego. Nie było to uderzenie a kontruderzenie na będącą w natarciu armie Tuchaczewskiego. Po za tym warto byłoby wspomnieć że w dużej mierze zwycięstwo wojsko Polskie zawdzięcza por. Janowi Kowalewskiemu który złamał szyfr stosowany przez sowietów i tylko dzięki temu plany Tuchaczewskiego znane były nasze sztabowi i możliwy był manewr oskrzydlający. Warto wspomnieć o przestrojeniu nadajnika warszawskiego na częstotliwość sowieckiej radiostacji i skutecznym zagłuszaniu sowieckich radiostacji. Warszawa nadawała przez dwie doby bez przerwy teksty Pisma Świętego i tylko to mogła odbierać 4 Armia zamiast rozkazów Tuchaczewskiego. To piękna karta naszej historii, bądź co bądź bitwa ta jest uznawana jest za 18 przełomową bitwę na świecie począwszy od Bitwy pod Maratonem. Z drugiej strony chyba nie można zapominać także o czarnej stronie naszej historii, plan bitwy sporządził, a później i objął nad nią naczelne dowództwo(po osobistym objęciu przez Piłsudskiego 4 Armii) generał Tadeusz Rozwadowski. To on wpadł na pomysł uderzenia oskrzydającego, i koordynował działania poszczególnych armii. Piłsudski tylko poprowadził wojsko do decydującego ataku w miejscu i czasie wskazanym przez Rozwadowskiego. Do dziś wielu historyków uważa więc że to właśnie Rozwadoski jest głównym sprawcę zwycięstwa. Popis swoich umiejętności taktycznych dał on już wcześniej broniąc Lwowa przed kilkukrotnie liczniejszymi siłami Ukraińskimi. To on koorydnował całość sił i W czasie przewrotu majowego nie poparł on jednak Piłsudskiego i dowodził wojskami rządowymi za co bezprawnie osadzono go w więzieniu, fałszywie oskarżono min. o zdradę, a jego udział w Bitwie Warszawskiej skrzętnie wymazywano. Został pochowany na cmentarzu Obrońców Lwowa we Lwowie, w kwaterze dowódców. Do dnia dzisiejszego nie został zrehabilitowany. Wiem że zawsze trudno przyznawać sie do wichrów we własnej historii, ale przecież taka ona była, a tak wielcy ludzi i wspaniali patrioci jak gen. Rozwadowski na pewno nie zasługują na to by o nich zapominać!

ODPOWIEDZ

Alternatyw

~Ant

2006-08-14 04:26:42

Bardzo cenne uwagi. To co mi się podoba to zachowanie umiaru.... często krytyczne wniosku z analizy tamtych wydarzeń wydają się posunięte za daleko.

ODPOWIEDZ

Nie ma co liczyć

~Teo

2006-08-14 07:22:59

na rehabilitacje gen.Rozwadowskiego. Tak mi się przynajmniej wydaje. Poczytałem sobie właśnie o tej sprawie i jest spore podejrzenie że był podtruwany w czasie pobytu w więznieniu co przyczyniło się do jego śmierci. Takie fakty postawiłyby w niekorzystnym świetle Marszałka Piłsudskiego. Co do samej bitwy, a właściwie nawet całej kampanii roku dwudzuesteto to trzeba przyznać że Piłsudski okazał się dużo lepszym politykiem niż strategiem i co warto zauważyć doskonale zdawał sobie z tego sprawę, więc nie wahała się oddawać dowodzenie innym. Nie wszystkim się to zdarza i tym bardziej trzeba to docenić. Umiał oceniać i wykorzystywać właściwie ludzi, a jego charyzma nie raz, w trudnych chwilach zagrzewała żołnierzy do boju gdy zjawiał się w okopach. A przewrót majowy, cóż... Ja uważam że uratował Polskę która pogrążała się w coraz większym haosie. W zniszczonym rozbiorami i pierwszą wojną światową Polsce, w kraju gdzie ludzi zaczynały dzielić spóścizny po zaborach była właśnie taka dwarda ręka jak Piłsudskiego potrzebna. A ofiary, cóż, bez ofiar nie da się nic osiągnąć. Zacytuję za Marszałkiem Piłsudskim podsumowującym oskarżenia o ofiary podczas przerwotu - Polacy to naród którzy chcieliby robić rewolucje ale pod warunkiem że będą one kosztowały nie więcej niż kroplę krwi i nie drożej niż jeden grosz.(nie wiem na 100% czy to dosłownie tak leciało, ale w każdym razie taki był sens tej wypowiedzi)

ODPOWIEDZ



Wydawca portalu HOTNEWS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści  zamieszczane przez użytkowników tejże strony. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.



Nieprzerwanie od 2004 roku!

PARTNERZY:
Stanisław Michalkiewicz
Nasze kanały RSS:
główny
O NAS:
REKLAMA:
zobacz ofertę