Dodawanie komentarza

Do tematu: Troska i wyobraznia

Komentarze do artykułu: Mikrochipy RFID w banknotach euro i dolarach!

POKAŻ WSZYSTKIE WĄTKI

Troska i wyobraznia

~1945

2009-08-23 04:53:14

W cywilizacjach sakralnych religia sama tworzy całą cywilizację. Żydowska doktryna o wybraństwie zadecydowała o całej cywilizacji żydowskiej i o ich stosunkach międzynarodowych. Hinduskie politeizmy są tego rodzaju iż zacieśniają horyzont życia. Hindusa nic nie obchodzi poza obrządkami ku czci jego bóstwa kastowego. Iloczyn społeczny religii hinduskich jest równy zeru lecz co gorsza wywierają one taki wpływ na umysły iż nie dają swym wyznawcom wznieść się ponad to zero jakąś inną drogą. Działalność Gandhiego i jego szkoły stanowi pewnego rodzaju kontrabandę w cywilizację bramińską i jest to bądz co bądź przemyt wpływów europejskich. Nie w Indiach powstał lecz na studiach w Oxfordzie.
   Cały świat emanatyzmu kuleje w rozwoju umysłowym. Uderzającym zaiste jest fakt że w mateczniku emanatyzmu w cywilizacji syryjskiej nauki nigdy nie było. To co tam podano za naukę budowane było nie na myśleniu i dociekaniu lecz na asocjacji myśli (Asocjacja (łac accociatio – połączenie) - proces kojarzenia wątków tak by razem przedstawiały całość zespolenie ze sobą różnych treści tak by pojawienie się jednych spowodowało występowanie drugich (np. światło zielone mówi nam o wolnej drodze) na aprioryzmie (Aprioryzm - pogląd według którego możliwe jest poznanie a priori tj. przed doświadczeniem nie opierające się na nim) i dedukcji z założeń całkowicie dowolnych. Sztuka jest pośród emanatystów (Emanatyzm, teoria filozoficzno-teologiczna głoszona przez neoplatończyków tłumacząca powstanie i rozwój świata stopniowym wyłanianiem się różnorodnych postaci bytu z jednego prapierwiastka) dziwnie defektowna brak jej całych działów i celuje tylko budownictwo świątynne i nadworne. Piśmiennictwa wzniosłego artystycznie nie było zgoła aż dopiero w najnowszych czasach poczęto w Indiach uczyć się go od Europejczyków (z powodzeniem znacznym) to także przemyt. Jeśli zbierze się kilka rodzajów takich naśladowań cywilizacji łacińskiej, będzie podważony emanatyzm hinduski. Między inteligencją i ogółem ludności otworzy się przepaść, którą zasypać mogłaby tylko oświata.
   Ze względów religijnych nie może być w islamie rzeźbiarstwa a malarstwo może być tylko dekoracyjne. Stanowi to znaczne ograniczenie możliwości w kształceniu wyobrazni i przez to samo ścieśnią się możliwości przemienności sił duchowych i materialnych. Cały wschód muzułmański odznacza się ujemnie wielką prymitywnością wyobrażeń. Utkneli na szczeblu baśniowym. Szytowe miejsce w dziejach piśmiennictwa Bliższego Wschodu zajmuje dawna poezja perska nowsza jednak tudzież turecka kurczy się w tematach. Wykluczone jest wzajemne oddziaływanie na siebie sztuk pięknych podcięty stosunek artyzmu do przyrody, z czego wynikają dalekie konsekwencje. Jest to zasypywanie źródeł natchnienia okaleczeniem Muz, które nie mogą zająć w danej cywilizacji stanowiska sobie należnego. Dodajmy do tego brak nauki. Toteż ludy muzułmańskie nie mają wiele sposobności do rozwijania sił społecznych a te które się wydobędą z głębin bierności marnują się zazwyczaj. W islamie nie ma komu wytwarzać nowych abstraktów. Tym tłumaczy się zastój upadek kultury tak duchowej jak i materialnej w państwach muzułmańskich. Cierpią wszystkie na niedostatek pojęć oderwanych bo nie ma ich skąd czerpać. Poezja bez szerszego polotu nauki nie ma a religia traktuje sprawy porządku nadprzyrodzonego w sposób nie bardzo oderwany.
   Chrześcijaństwo wschodnie nie przekracza wcale wartości islamu w iloczynach społecznych Azji środkowej Półwyspu bałkańskiego i Słowiańszczyzny wschodniej. O społecznych walorach prawosławia wiemy z własnego doświadczenia ! Jakieś wywody byłyby tu niepotrzebne. Zdatność do abstraktów ? wznośiła się do carosławia…
   Spójrzmy na górę Athos i przeliczne jej odgałęzienia w krajach schizmy bizantyńskiej. Tam kapłani nigdy nie zajmowali się rolnictwem budownictwem górnictwem i podobnymi zajęciami mnichów zachodnio-europejskich-katolickich.
   Przeciwnie kler katolicki, zajmował się wszystkim. Trzeba było ocalić z cywilizacji rzymskiej co się dało ocalić i z katolicyzmem pogodzić (geotermia, prowadzenie RM, troska o wszystko co w Polsce !)
   Trzeba było dopomagać do nowego rozwoju społecznego i tworzyć nowe państwa. We wszystkich tych trzech działach życia publicznego wpływy kościoła były olbrzymie. Wszystkim wiadomo jak Kościół przechował nam literaturę klasyczną i zainteresowanie naukowe.
   

ODPOWIEDZ

Prowokacja sprytna co prawda

~Jan

2009-08-23 07:19:35

ale prowokacja. Tylko zastanawiam sie gdzie takich bzdur sie nałkałeś. Sądząć po tekscie nie jesteś katolikiem- chrześcijaninem a szkoda najprawdziwsza z religii.

ODPOWIEDZWydawca portalu HOTNEWS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści  zamieszczane przez użytkowników tejże strony. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.Nieprzerwanie od 2004 roku!

PARTNERZY:
Stanisław Michalkiewicz
Nasze kanały RSS:
główny
O NAS:
REKLAMA:
zobacz ofertę